Ustawianie anten DVB-T

by

      Wstępne ustawienie w kierunku nadajnika (nie zawsze będzie to kierunek bezpośrednio na nadajnik – czasem lepsze rezultaty daje ustawienie na falę odbitą. Jest to częste w warunkach miejskich, gdzie fale odbijają się od budynków i uginają)  i montaż na możliwie najwyższym punkcie to nie wszystko. Teraz należy dostosować antenę tak, by odbierała jak najsilniejszy sygnał. W tym celu może przydać się pomoc drugiej osoby, która na bieżąco będzie monitorować parametry na odbiorniku. Antena powinna być zamontowana tak, by stawiała opór przy każdym ruchu, lecz by było możliwe jej regulowanie.
   Najprostszym sposobem jest przesunięcie anteny od lewej do prawej. Różnice powinny wynosić zaledwie kilka milimetrów. Odczekujemy kilka sekund po każdym ustawieniu, tak by urządzenie mogło się odpowiednio dostosować. Po uzyskaniu sygnału DVB-T należy jeszcze bardziej zmniejszyć ruchy i próbujemy złapać jak najlepszy. Tutaj należy zwrócić uwagę na to, by uzyskać siłę zbliżoną do jakości. Obie te wartości powinny być na możliwie wysokim poziomie.
    Profesjonalne ustawienie anteny powinno zawsze wykorzystywać pomiar natężenia sygnału, dlatego najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom.